Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron” w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Bezpieczeństwo wewnętrze nst. II-go stopnia (mgr prak)

Informacje o programie studiów

Kod: BBWP-NM
Nazwa: Bezpieczeństwo wewnętrze nst. II-go stopnia (mgr prak)
Tryb studiów: niestacjonarne
Rodzaj studiów: Studia drugiego stopnia
Czas trwania: 2-letnie (4 semestry)
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane w ramach wszystkich toków nauczania programu (w przypadku tego programu zdefiniowano tylko jeden możliwy tok nauczania). Kierunki: Bezpieczeństwo wewnętrzne
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane tylko w ramach niektórych toków nauczania programu (związane z konkretnymi etapami). Kierunki do
wyboru:
Bezpieczeństwo wewnętrzne Poszukiwanie osób
Bezpieczeństwo wewnętrzne Kryminalistyka i kryminologia
Bezpieczeństwo wewnętrzne Służby policyjne w systemie bezpieczeństwa państwa
Jednostki organizacyjne oferujące ten program studiów Jednostki: Wydział Bezpieczeństwa i Nauk Społeczno-Prawnych (od 1992/93-L) [ inne programy w tej jednostce ]

Jeśli interesują Cię konkretne, indywidualne wymagania, jakie musisz spełnić na aktualnym etapie studiów, to zajrzyj do modułu zaliczeń etapów:

moje zaliczenia etapów

Główny tok nauczania

Pozostałe toki nauczania

Dodatkowe informacje

Warunki przyjęcia:

posiadanie dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia lub drugiego stopnia

Możliwe do uzyskania certyfikaty:
  • magister
Uprawnienia zawodowe:

Posiadane kwalifikacje i uprawnienia zawodowe:

Zarządzanie w instytucjach bezpieczeństwa

Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne o profilu praktycznym (ścieżka: Zarządzanie w instytucjach bezpieczeństwa) posiada pogłębioną i poszerzoną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego oraz szereg umiejętności, które pozwalają mu na jej wykorzystanie oraz posiada określone kompetencje społeczne. Jest zdolny do odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych w instytucjach bezpieczeństwa.

Absolwent studiów posiada usystematyzowaną, interdyscyplinarną wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu bezpieczeństwa. Zna historię i uwarunkowania kształtowania się bezpieczeństwa w państwie z uwzględnieniem historii i warunków ochrony praw człowieka. Umie zdefiniować aspekty etyczne funkcjonowania służb publicznych. Potrafi prawidłowo stosować techniki samoobrony. Posiada umiejętności w zakresie analizy systemu bezpieczeństwa państwa i identyfikacji zagrożeń. Potrafi diagnozować sytuację ekonomiczną instytucji bezpieczeństwa. Zdaje sobie sprawę z zasad zachowania w przypadkach zagrożenia, potrafi instruować innych w tym zakresie oraz potrafi udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Posiada podstawową wiedzę z zakresu psychologii i prawa oraz umie ją wykorzystać. Zna zasady działania instytucji bezpieczeństwa. Potrafi przeprowadzić rachunek kosztów i zarządzać zespołem.

Wiedza obejmuje znajomość kluczowych zagadnień nauk o bezpieczeństwie dotyczące ich charakteru, miejsca i roli w systemie nauk społecznych oraz o ich przedmiotowych i metodologicznych powiązaniach z innymi dyscyplinami naukowymi, które odnoszą się do struktur, instytucji, mechanizmów i norm w zakresie problematyki bezpieczeństwa. Ma pogłębioną wiedzę z zagadnień społecznych, która pozwoli w pracy zawodowej na przeprowadzenie różnorodnych analiz zjawisk związanych z bezpieczeństwem, w tym ekonomicznych. Sprzyja temu gruntowne poznanie metodologii badań społecznych oraz zagadnień związanych z zarządzaniem strategicznym i gospodarowaniem rozwojem kapitału ludzkiego.

Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne o profilu praktycznym to wykształcony pracownik grup dyspozycyjnych, który posiada szeroką wiedzę z obszaru bezpieczeństwa wewnętrznego i jego zagrożeń oraz ma szerokie możliwości ich wykorzystania na rynku pracy – lokalnym oraz ogólnopolskim.

Ma możliwość kontynuowania studiów na poziomie trzeciego stopnia

Dalsze studia:

możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia, trzeciego stopnia oraz studia podyplomowe

Treści nauczania:

Absolwent jest przygotowany do pracy w jednostkach organizacyjnych służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa - na stanowiskach związanych z szeroko pojętą realizacją zadań policyjnych państwa, zarządzaniem kryzysowym, obroną cywilną, ochroną informacji, zabezpieczaniem imprez masowych, a także zapobieganiem i zwalczaniem klęsk żywiołowych. Zna zasady organizacji i funkcjonowania państwa ze szczególnym uwzględnieniem roli administracji publicznej oraz wyspecjalizowanych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne. Nadto absolwent jest przygotowany do pracy w jednostkach niepaństwowych, w tym z sektora prywatnego, wspomagających realizację zadań w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego.

kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-1 (2024-07-29)